Uobičajene greške i metode održavanja Frankfurt Edge UV lasera kompanije Frankfurt Laser Company su sljedeće:
Uobičajene greške
Greške optičkog puta:
Otklon snopa: Zbog neprecizne instalacije optičkih komponenti, labave mehaničke strukture ili vanjskog udara, smjer prijenosa laserskog zraka može biti pomjeren, što utiče na točnost obrade.
Degradacija kvaliteta zraka: Prašina, ulje, ogrebotine ili oštećenja na površini optičkih komponenti će uticati na efekat transmisije i fokusiranja lasera, kao što su neujednačena tačka i povećan ugao divergencije.
Nestanak struje:
Nestabilna izlazna snaga: Oštećenje unutrašnjih elektronskih komponenti napajanja, starenje filterskog kondenzatora ili kvar strujnog kruga mogu uzrokovati fluktuacije izlaznog napona ili struje, čineći laser nestabilnim i fluktuacijom izlazne snage.
Nestanak struje za pokretanje: Oštećenje prekidača za napajanje, pregorio osigurač ili kvar modula napajanja dovest će do toga da se laser neće moći spojiti na napajanje i ne može normalno pokrenuti.
Kvar rashladnog sistema:
Curenje rashladnog medija: Starenje, oštećenje ili nepravilna instalacija rashladnih cijevi, spojeva, radijatora i drugih komponenti mogu uzrokovati curenje rashladnog medija, što rezultira smanjenim efektom hlađenja i povećanom temperaturom lasera.
Slab efekat hlađenja: kvar pumpe za hlađenje, blokada radijatora, nedovoljan protok rashladnog medija ili previsoka temperatura će uzrokovati da se laser ne može efikasno hladiti, što utiče na njegove performanse i stabilnost, pa čak i pokreće zaštitni mehanizam koji zaustavlja rad lasera.
Laserski srednji kvar:
Smanjena izlazna snaga lasera: Nakon dugotrajne upotrebe, laserski medij će stariti, biti oštećen ili će na njega utjecati faktori kao što su zagađenje, prekomjerna temperatura i nedovoljna snaga izvora pumpe, što će uzrokovati smanjenje izlazne snage i neće ispuniti zahtjeve obrade.
Kvar kontrolnog sistema:
Kvar upravljačkog softvera: Softver se može zamrznuti, sučelje možda neće reagirati, a postavka parametara može biti pogrešna, što utiče na normalnu kontrolu i rad lasera.
Kvar upravljačkog kruga hardvera: Kvar komponenti kao što su čipovi, releji i senzori u kontrolnom krugu dovest će do toga da laser neće moći primiti ili izvršiti kontrolne instrukcije, što će dovesti do toga da laser bude van kontrole ili radi nenormalno.
Način održavanja
Kontrola životne sredine:
Temperatura: Održavajte temperaturu okoline između 20℃-25℃. Previsoka ili preniska temperatura će uticati na performanse i stabilnost lasera.
Vlažnost: Vlažnost okoline treba kontrolisati na 40%-60%. Previsoka vlažnost može lako izazvati kondenzaciju unutar lasera, a preniska vlažnost može lako stvoriti statički elektricitet i oštetiti laser.
Sprečavanje prašine: Održavajte radnu okolinu čistim, smanjite zagađenje prašinom i spriječite da se prašina zalijepi na optičke komponente i utječe na izlaz lasera.
Čišćenje optičkih komponenti:
Učestalost čišćenja: Očistite optičke komponente svake 1-2 sedmice. Ako u radnom okruženju ima puno prašine, potrebno je povećati učestalost čišćenja.
Metoda čišćenja: Koristite čistu netkanu tkaninu ili papir za sočiva, umočite u odgovarajuću količinu bezvodnog etanola ili specijalnog optičkog sredstva za čišćenje i nježno obrišite od sredine do ruba optičke komponente kako biste izbjegli ogrebotine.
Održavanje rashladnog sistema:
Upravljanje kvalitetom vode: Sistem za hlađenje treba da koristi dejonizovanu vodu ili destilovanu vodu, a rashladnu vodu treba redovno menjati svakih 3-6 meseci kako bi se sprečilo da nečistoće u vodi oštete sistem za hlađenje i laser.
Kontrola temperature vode: Uverite se da je temperatura vode u sistemu za hlađenje između 15℃-25℃. Previsoka ili preniska temperatura vode utječe na učinak odvođenja topline.
Inspekcija cjevovoda: Redovno provjeravajte da li cijev rashladnog sistema ima curenje vode, začepljenja itd. Ako se pronađu problemi, treba ih popraviti ili zamijeniti na vrijeme.
Upravljanje napajanjem:
Stabilnost napona: Koristite stabilizatore napona i drugu opremu kako biste osigurali stabilan napon laserskog napajanja kako biste izbjegli prevelike fluktuacije napona koje mogu oštetiti opremu.
Uzemljenje napajanja: Uverite se da je napajanje lasera dobro uzemljeno, sa otporom uzemljenja manjim od 4 oma da biste sprečili statički elektricitet i curenje.
Redovni pregled:
Dnevni pregled: Prije pokretanja stroja svaki dan provjerite da li je izgled opreme oštećen, da li su spojne žice labave itd.
Redovni sveobuhvatni pregledi: Provjeravajte istrošenost optičkih komponenti u redovnim intervalima.