Xiton Laser IXION 193 SLM je jednofrekventni potpuno poluprovodnički laserski sistem sa jedinstvenim i važnim primenama u naučnim istraživanjima i industriji. Njegova osnovna tehnologija se vrti oko generisanja laserskog izlaza sa specifičnom talasnom dužinom i visokom stabilnošću, pružajući rešenja za mnoge scenarije sa strogim zahtevima za parametre lasera.
(II) Karakteristike
Precizan izlaz talasne dužine: Centralna talasna dužina se može prilagoditi u opsegu od 185-194 nm, i može se konfigurisati kao fiksna talasna dužina nakon što se narudžba potvrdi, sa tačnošću do 0,01 nm. Uobičajena radna talasna dužina je 193,368 nm, a ova duboka ultraljubičasta talasna dužina igra nezamjenjivu ulogu u mnogim aplikacijama.
Stabilne karakteristike impulsa: Izlazna energija impulsa je 1,6 μJ, trajanje impulsa je 8 ns-12 ns, a opseg frekvencije ponavljanja je 1 kHz-15 kHz. Osim toga, visoka međupulsna stabilnost, σ<2,5%, osigurava konzistentnost laserskog izlaza tokom ponovljenog rada, što je kritično za eksperimente ili zadatke obrade koji zahtijevaju preciznu kontrolu energije.
Kompaktan strukturalni dizajn: Laserska glava ima dimenzije 795 mm x 710 mm x 154 mm i teži 74 kg; uređaj za napajanje i hlađenje ima dimenzije 600 mm x 600 mm x 600 mm i težak je 78 kg. Sveukupni kompaktni dizajn osigurava visoke performanse uz smanjenje zauzetosti prostora i lako se integriše u različita radna okruženja. Radna snaga mu je AC 85 V - 264 V, a potrošnja 650 W, što zadovoljava CDRH sigurnosne standarde.
2. Uobičajene informacije o grešci
(I) Greške vezane za napajanje
Alarm kvara na glavnom napajanju: Kada ulazni napon glavnog napajanja pređe opseg od ±10% ili je redoslijed ulaznih faza pogrešan, aktivirat će se alarm kvara glavnog napajanja. U ovom trenutku, glavni izvor napajanja, računar i visokonaponsko napajanje će se isključiti, laserski sistem neće raditi ispravno, a ekran možda neće prikazati nikakav tekst. Ovo može biti uzrokovano fluktuacijama napona u mreži, labavim ili oštećenim vezama kabela za napajanje, unutrašnjim kvarovima u modulu napajanja itd.
(II) Neuobičajen kvar laserskog izlaza
Smanjena izlazna snaga: Mogući razlozi uključuju smanjene performanse medija za pojačavanje lasera, smanjenu snagu izvora pumpe i povećan gubitak laserskog prijenosa zbog kontaminacije ili oštećenja optičkih komponenti. Na primjer, prašina, ulje i drugi zagađivači na površini optičkog sočiva u laserskoj šupljini će uzrokovati raspršivanje i apsorpciju lasera tijekom refleksije i prijenosa, čime se smanjuje izlazna snaga.
(III) Kvar rashladnog sistema
Alarm za previsoku temperaturu rashladne vode: Sistem za hlađenje je odgovoran za uklanjanje toplote koja nastaje tokom rada laserskog sistema kako bi se osiguralo da ključne komponente kao što su medij za pojačavanje lasera i izvor pumpe rade u odgovarajućem temperaturnom opsegu. Ako je temperatura rashladne vode previsoka i premašuje postavljeni prag (obično 25-30°C, specifična temperatura zavisi od zahteva opreme), aktiviraće se alarm. Razlozi za ovu situaciju mogu biti nedovoljno rashladne vode, kvar pumpe za rashladnu vodu, slabo odvođenje topline hladnjaka (kao što je nakupljanje prašine na hladnjaku, kvar ventilatora) itd.
III. Metode održavanja
(I) Redovno održavanje
Održavanje optičkog sistema: Redovno vršite sveobuhvatnu inspekciju i održavanje optičkog sistema (na primer, 3-6 meseci, određeno vreme zavisi od stvarne upotrebe). Koristite profesionalnu opremu za optičko testiranje, kao što su analizatori kvaliteta zraka i spektrometri, za testiranje parametara kao što su kvalitet zraka i širina spektra. Ako se utvrdi da su optičke komponente kontaminirane ili oštećene, treba ih očistiti ili zamijeniti na vrijeme.
(II) Održavanje nakon popravke kvara
Opsežna inspekcija: Nakon što je laserski sistem popravljen, nemojte ga odmah stavljati u normalnu upotrebu, već izvršite sveobuhvatnu inspekciju. Ponovo provjerite radni status svih relevantnih komponenti kako biste bili sigurni da je kvar u potpunosti otklonjen i da nije došlo do drugih novih problema. Na primjer, nakon zamjene medija za pojačavanje lasera, ponovo izmjerite izlaznu snagu, energiju impulsa, valnu dužinu i druge parametre lasera i uporedite ih sa nominalnom vrijednošću opreme kako biste bili sigurni da su se performanse vratile u normalu.
Zabilježite datoteke održavanja: Zabilježite fenomen kvara, proces popravke, zamijenjene dijelove i rezultate ispitivanja nakon popravke u detalje, i uspostavite kompletan fajl održavanja opreme. Ove datoteke ne samo da pomažu u praćenju istorije održavanja i promjena performansi opreme, već također pružaju važne reference za naknadno održavanje i poboljšanja.