Konvergentni laser T-1470 ProTouch je solid-state diodni laser koji se obično koristi u medicinskom polju. Sljedeće su uobičajene greške i metode održavanja koje se mogu pojaviti:
Uobičajene greške
Abnormalni laserski izlaz
Nestabilna ili smanjena snaga: Ovo može biti zbog starenja laserske diode, kvara izvora pumpe, kontaminacije ili oštećenja komponenti optičkog puta, što utiče na stvaranje i prijenos lasera. Na primjer, performanse laserske diode se pogoršavaju nakon dugotrajne upotrebe, što rezultira smanjenom izlaznom snagom; prašina ili ogrebotine na sočivu na optičkom putu mogu uzrokovati gubitak energije lasera.
Smanjen kvalitet zraka: Na primjer, divergencija snopa i nepravilan oblik mrlje, što može biti uzrokovano problemima poravnanja optičkih putanja, nepravilnom instalacijom optičkih komponenti, vibracijama itd.
Kvar kontrolnog sistema
Interfejs softvera koji ne reaguje ili se zaglavio: Ovo može biti uzrokovano greškama kontrolnog softvera, nekompatibilnošću sa operativnim sistemom ili oštećenjem drajvera hardvera. Na primjer, verzija softvera je preniska ili previsoka, što je u sukobu s određenim funkcijama računarskog sistema, što uzrokuje da softver ne radi normalno.
Postavke parametara ne mogu biti sačuvane ili efektivne: Ovo može biti zbog kvara komponente za skladištenje kontrolnog sistema ili ranjivosti u softveru, što rezultira nemogućnošću ispravnog čuvanja i primjene parametara.
Kvar rashladnog sistema
Slab efekat hlađenja: Laser koristi termoelektrični sistem hlađenja. Ako učinak hlađenja nije dobar, to može biti zbog kvara termoelektričnog elementa, kvara ventilatora za hlađenje ili blokiranog radijatora. Na primjer, ventilator za hlađenje prestaje da se okreće zbog nakupljanja prašine ili kvara motora, što utječe na učinak odvođenja topline i uzrokuje previsoku temperaturu lasera.
Alarm temperature: Kada sistem hlađenja pokvari i temperatura lasera se ne može kontrolisati unutar normalnog opsega, alarm temperature će se aktivirati. Ovo može biti zbog kvara temperaturnog senzora, lažnog alarma o nenormalnosti temperature ili se sistem hlađenja ne može efikasno hladiti.
Kvar elektroenergetskog sistema
Napajanje se ne može pokrenuti: To može biti zbog oštećenog prekidača za napajanje, pregorelog osigurača ili kvara na modulu napajanja. Na primjer, elektroničke komponente u modulu napajanja su oštećene zbog starenja, prenapona, itd., što rezultira neuspjehom u normalnom izlazu snage.
Način održavanja
Redovno čišćenje
Eksterno čišćenje: Obrišite kućište lasera čistom mekom krpom kako biste uklonili prašinu i mrlje. Izbjegavajte korištenje tekućina za čišćenje koje sadrže alkohol ili druge organske rastvarače kako biste izbjegli oštećenje materijala kućišta.
Unutrašnje čišćenje: Redovno otvarajte poklopac lasera za održavanje i koristite komprimovani vazduh ili specijalne optičke alate za čišćenje da biste uklonili unutrašnju prašinu. Posebno održavajte sočiva, reflektore i druge komponente u sistemu optičke putanje čistima kako biste spriječili da prašina utiče na laserski prijenos.
Optička inspekcija putanje i kalibracija
Redovni pregled: Provjerite da li su optičke komponente na optičkoj putanji oštećene, pomaknute ili kontaminirane. Ako se ustanovi da je sočivo izgrebano, premaz se ogulio ili zaprljao, treba ga na vrijeme očistiti ili zamijeniti. U isto vrijeme provjerite poravnanje optičke staze. Ako postoji bilo kakvo odstupanje, potrebno je koristiti profesionalni alat za kalibraciju za podešavanje.
Održavanje rashladnog sistema
Provjerite ventilator: Redovno provjeravajte rad ventilatora za hlađenje kako biste bili sigurni da ventilator radi normalno. Ako se prašina nakuplja na lopaticama ventilatora, treba ih očistiti na vrijeme kako bi se osiguralo dobro rasipanje topline.
Nadzor temperature: Obratite pažnju na radnu temperaturu lasera i osigurajte da sistem za hlađenje može kontrolirati temperaturu unutar normalnog raspona (13 - 30℃). Ako je temperatura nenormalna, potrebno je na vrijeme pronaći i popraviti uzrok kvara rashladnog sistema.
Održavanje elektroenergetskog sistema
Provjerite napon: Koristite multimetar da redovno provjeravate ulazni napon napajanja kako biste bili sigurni da je napon unutar opsega radnog napona lasera (115/230 VAC, 15 A). Ako napon jako varira, potrebno je ugraditi stabilizator napona da zaštiti sistem napajanja lasera.
Spriječite preopterećenje: Izbjegavajte dugotrajno puno opterećenje ili preopterećenje lasera kako biste produžili vijek trajanja napajanja i drugih komponenti.
Održavanje softvera i upravljačkog sistema
Ažuriranje softvera: Ažurirajte softver za lasersku kontrolu i drajver na vrijeme da biste postigli bolje performanse i stabilnost i popravili moguće ranjivosti softvera.
Sigurnosna kopija parametara: Redovno pravite rezervne kopije postavki laserskih parametara kako biste spriječili gubitak parametara ili greške. Nakon zamjene hardvera ili nadogradnje softvera, uvjerite se da su parametri ispravno postavljeni i da stupe na snagu.